28 Ekim 2021 Perşembe
Sitemizde şuan 1 aktif ziyaretçi var

Zihin Güçlendirici Oyunlar

Zihin Güçlendirici Oyunlar Her yaş grubundan insan zihinlerini aktif tutmak konusuyla ilgileniyor, ama bu günlük bir işin getirdiği rutin etkinliklerde bulunmayan daha yaşlı emekli insanlar için özellikle önemli. Sağlıklı ve canlı bir zihne sahip olmak, zinde kalmanızı sağlayacak ve hafızanızı güçlendirecek, aynı zamanda da Alzheimer gibi nörolojik dejenerasyon hastalıklarından sizi uzak tutacaktır.

Peki zihninizi sağlam tutmak için neler yapabilirsiniz? Zihin sağlığınızı muhafaza etmek için 4 temel önerilen yöntem var, biz de bu yöntemleri kullanmanıza yardımcı olmak için uygulamalı olarak adım adım bu yazıda ele alacağız.

Faal olun

Faal olmak, kan dolaşımınızı iyileştirerek, kalbinizi ve akciğerlerinizi koruyacaktır. Bu çok önemli çünkü her an tüm vücudunuzdaki kanın %15'inden fazlası beyninizdedir! Bu kan akışını sürdürmenin hem hafıza kaybını önlediği hem diğer zihinsel kabiliyetleri koruduğu kanıtlanmıştır.

Yaptığınız egzersizler sizi formda tutmak için çok ağır olmak zorunda değil. Düzenli yürüyüş yapmak, yüzmek veya golf oynamak zinde kalmanız için kolay yollar; ama günde birkaç defa alışverişe yürüyerek gitmenin bile yardımı dokunacaktır.

Sosyal kalın

Arkadaşlarınızla bir aradayken beynin konuşma ve sosyal etkileşim bölgeleri çok hızlı çalışır, düzenli kullanmamaya başlarsanız bu bölgeler yavaşlar. Arkadaşlarla iletişim halinde olmak ve cemiyetlere katılmak diğer insanlarla yakın olmanızı sağlamakla kalmaz, kelime haznenizi, hafızanızı, anlayışınızı ve kıvrak zekanızı korumanıza yardımcı olur.

Zihninizi çalıştırın

Tabii ki, zihninizi sağlıklı tutmak için yapabileceğiniz en önemli şey onu kullanmak. Bulmaca veya kelime oyunları gibi zihni zorlayan işler yapmak, beyninize idman yaptırmaya eşdeğerdir. Beyin de bir kastır ve MRI taramaları göstermiştir ki beynin belli bir bölgesi kullanıldığında daha fazla kan akışı gerekir, tam olarak fiziksel egzersiz yaptığınızda olduğu gibi.

Zihninizi işler durumda tutmak için, yapabildiğiniz kadar farklı zihninizi zorlayan işler yapın. Bulmaca ve kelime oyunları konuşma ve konumlama ile ilgili becerileri çalıştırır, satranç gibi stratejik oyunlar ise aynı anda birçok farklı öğe üzerinde konsantre olmanızı gerektirir.

Zihni güçlü tuttuğu gösterilen bir başka etkinlik ise, risk ve getiriler üzerine sürekli karar verilmesini gerektiren kumar. Bu kararlar, birçok değişkeni tartarak, olasılıkları hesaba katarak ve zor yargılarda bulunarak, beynin neredeyse tüm kısımlarına ihtiyaç duyar.

Poker zihni canlandıran kumarhane oyunlarına çok iyi bir örnek, ama 21 gibi kart oyunları ve hatta spor bahisleri bile öyle. Özellikle bir Türk kumarhanesi, YouWin, kumarhane oyunlarından keyif alan çok sayıda emekli müşterisinin ilgisini çekiyor.

İyi beslenin

Sağlıklı ve dengeli bir yemek düzeni hem fiziksel hem zihinsel olarak gerekli. Vücudunuz için zararlı olan yemekler genelde beyniniz için de zararlı: katı yağlar, kolesterol ve şekerler. Genel olarak iyi beslenmenin ve sağlıklı bir günlük kalori miktarı tüketmenin yanında, bazı besinlerin beyninizi uzun vadede canlandırdığı düşünülüyor. E, C ve B12 vitaminleri, bazı balıklarda bulunan omega 3 asitleri ve sebzelerde bulunan antioksidanların beyin fonksiyonlarını desteklediği biliniyor.

383728 kez okundu

Sitemize Destek Olmak İstermisiniz ?

Bumerang - Yazarkafe

Bu Haberi Yorumlayabilirsiniz...

Reklam Ver
yukarı çık
Kolayca.Net “ Aradığınız Herşey ”
Haber Grubumuza Katılın, Sizi yeniliklerden haberdar edelim