29 Eylül 2020 Salı
Sitemizde şuan 1 aktif ziyaretçi var

Renkli Lastikler Sağlığa Zararlı

Renkli Lastikler Sağlığa Zararlı Son günlerde tüm çocukların elinde olan renkli lastikler sağlığı tehdit ediyor. Bu lastiklerden genellikle bileklik ve kolye yapan çocuklar çok ucuza imal edilip sağlığa zararlı kanser yapıcı maddeler içeriyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın, çocukların bileklik yapmak için kullandıkları renkli lastiklere yönelik denetimi sonucunda, 554 ürünün 20'sinde kansere yol açan 'fitalat' maddesi tespit edildi

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; son zamanlarda basında sıkça yer alan, çocukların bileklik yapmak için kullandıkları renkli lastiklerin kanserojen madde içerdiği yönündeki haberler ihbar kabul edildi.

İstanbul İl Müdürlüğü ekipleri ilk aşamada 5 ayrı firmanın 554 ürününü denetledi. Numune alınarak teste gönderilen ürünlere, fitalat ve ağır metal testleri uygulanması sonucunda, 20 üründe fitalat maddesi tespit edildi.
Açıklamada, sağlığa zararlı fitalat tespit edilen ürünlerle ilgili gerekli idari işlemlerin yapılacağı ve söz konusu ürünlere ilişkin denetimlere ilerleyen günlerde de devam edileceği kaydedildi.

AA

51189 kez okundu

Sitemize Destek Olmak İstermisiniz ?

Bumerang - Yazarkafe

Bu Haberi Yorumlayabilirsiniz...

Reklam Ver
yukarı çık
Kolayca.Net “ Aradığınız Herşey ”
Haber Grubumuza Katılın, Sizi yeniliklerden haberdar edelim