29 Mayıs 2020 Cuma
Sitemizde şuan 4 aktif ziyaretçi var

Okinawa Diyeti Nedir

Okinawa Diyeti Nedir Dünyanın en uzun süre yaşayan ve en sağlıklı yaşlanan topluluklardan biri olarak bilinen Okinawalılar'ın diyeti, uzun yaşamın ipuçlarını sunuyor. Japonya'nın güneyindeki Okinawa adalarında yaşayan insanlar, daha çok hipo-kalori ve yarı-vejetaryen beslenme şeklini uygulayarak Konfüçyüs'ün öğretilerine benzer bir diyeti takip ediyor. Buna uygulamaya göre, tüketilen gıdaların kalorisi düşük, mineral ve vitamin oranları ise yüksek olmalı.

Peki Okinawalıların sırrı ne? Uzmanlar, Okinawalılar'ın Konfüçyüs'ün "hara hachi bu" felsefesini benimsediğini vurguluyor. Yani "Midenin en fazla yüzde 80'ini doldurana kadar ye." Tamamen doymanın sağlığa getirdiği zararların bilim insanlarınca da onaylanmasından önce bunu felsefe olarak kabul eden Okinawalılar, bu sayede zayıf kalıyor. Ayrıca dünyada kanser oranının bariz şekilde en düşük olduğu yerlerden biri Okinawa'dır. Okinawalılar soğan, sarımsak, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler dahil olmak üzere her gün 7-8 porsiyon sebze, iki porsiyon meyve, soya ve deniz ürünleri gibi yağsız protein kaynakları tüketiyor.

Anti-enflamatuar etkisi bilimsel çalışma ile kanıtlanmış olan zerdeçal içeren köriyi de bol miktarda kullanan Okinawalılar, günde en az 1 litre su ve iki fincan çay ile vücudun su dengesini de koruyor. Bu rejimin artı yönlerinden biri de gıdaların çeşitliliğiyle, diyetten sıkılma ihtimalinin ortadan kalkması. Okinawa takımadalarında uzun ömrün sırlarını araştıran bilim insanı Craig Wilcox da Okinawalıların sağlık sırlarını "Haftada üç kez balık yiyip, dünyadaki herkesten daha çok tofu peyniri ve deniz yosunu tüketiyorlar" sözleriyle özetliyor.

DIŞ HABERLER

845 kez okundu

Sitemize Destek Olmak İstermisiniz ?

Bumerang - Yazarkafe

Bu Haberi Yorumlayabilirsiniz...

Reklam Ver
yukarı çık
Kolayca.Net “ Aradığınız Herşey ”
Haber Grubumuza Katılın, Sizi yeniliklerden haberdar edelim