29 Mayıs 2020 Cuma
Sitemizde şuan 2 aktif ziyaretçi var

9'larla Kolay Çarpma İşlemi

9'larla Kolay Çarpma İşlemi Matematik sevgisi aileden başlayarak özellikle de okulda öğretmenler sayesinden gelişen bir olgudur. Başlıca özellikle ilkokul öğrencilerinde, bazende daha büyük sınıflarda unutulan çarpım tablosundaki rakam 9'dur.

9'larla çarpma işleminin sonuçları hemen akla gelmeyebilir veya diğer işlemlere göre sonucu bulması daha uzun sürebilir. Hem severek hemde eğlenceli bir metodla 9 rakamıyla çarpma işlemini yapmayı öğrenelim.

Öncelikle ellerimizi 10 parmak açalım.

Soldan sağa doğru her bir parmağımız bir rakamı simgeliyor. Yani soldan sağa parmaklarımız 1,2,3,4... diye numaralanmış düşünelim.

9'larla çarpma işlemi yaptığımız için 9 sayımız zaten sabit.

Mesela 9 x 2 = 18

2 ile çarptığımız için numaralandırdığımız ikinci parmağımızı kapatalım, kapattığımız parmağımızın solundaki parmak sayısı bir rakam sağımdaki parmak sayısı diğer bir rakamı göstermektedir. O halde bu rakamlar 1 ve 8 yani 18olur.

Mesela 9 x 4 =36

Numaralandırdığımız dördüncü parmağı kapattığımızda solda 3 parmak sağda 6 parmak bulunmaktadır. O halde bu rakamlar 3 ve 6 yani 36 olur.

Mesela 9 x 7 = 63

Numaralandırdığımız yedinci parmağı kapattığımızda 6 parmak solda, 3 parmak sağda bulunmaktadır. O halde bu rakamlar 6 ve 3 yani 63 olur.

Elle 9 rakamıyla kolay çarpma işlemi bu şekilde yapılabilir. Sizde deneyiniz.

29609 kez okundu

Sitemize Destek Olmak İstermisiniz ?

Bumerang - Yazarkafe

Bu Haberi Yorumlayabilirsiniz...

Reklam Ver
yukarı çık
Kolayca.Net “ Aradığınız Herşey ”
Haber Grubumuza Katılın, Sizi yeniliklerden haberdar edelim