21 Ocak 2020 Salı
Sitemizde şuan 1 aktif ziyaretçi var

Pastırma Yazı Baş Ağrısı Yapıyor

Pastırma Yazı Baş Ağrısı Yapıyor Kış mevsiminin etkisini yavaş yavaş artırdığı düşünülürken, hava sıcaklıkları yeniden değişkenlik göstermeye başladı. Halk arasında pastırma sıcakları olarak adlandırılan bu havalar, başta baş ağrısı olmak üzere pek çok hastalığa da davetiye çıkarıyor. Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, hava değişimlerinin baş ağrısı üzerindeki etkilerini anlattı.

Havadaki basınç değişikliği baş ağrısını tetikliyor.Beynin düşük oksijen seviyesini hissetmesi ile kan desteğini devam ettirebilmek için kan damarlarında genişleme başlar. Bu genişleme ile beyinde basınç artar ve baş ağrısı oluşur.

Ağrıyan eklemlerin, yağmurun gelişine işaret ettiğine inanılır. Aile büyüklerini dizlerini ovuşturup bir yandan da "Dizlerim ağrıyor, kesin yağmur yağacak" derken gözlemlemek mümkündür ki bu durum aslında tıbbi bir gerçeği işaret eder. Hava durumu, pek çok tıbbi sorunu tetikleyebilir, yakınmaları kötüleştirebilir, hatta bazı hastalarda ölüm riskini bile artırabilir. Hava değişiklikleri astım, diyabet, kalp, artrit ve migren hastalarını etkileyebilir.

Baş ağrısından yakınan hastaların çoğu reçetesiz satılan ağrı kesicilere kolayca ulaşmakta ve doktora danışmaksızın kendi kendini tedavi etmektedir. Baş ağrıları önemsiz bir durum olarak algılanmamalıdır. Doktor kontrolünde alınmayan ilaçlar bir süre sonra etkisini tamamen kaybedecektir. Üstelik alınan ilaçlarla sürekli bastırılan baş ağrısının çok ciddi bir hastalığın ikaz bulgusu olabileceği de unutulmamalıdır.

628 kez okundu

Sitemize Destek Olmak İstermisiniz ?

Bumerang - Yazarkafe

Bu Haberi Yorumlayabilirsiniz...

Reklam Ver
yukarı çık
Kolayca.Net “ Aradığınız Herşey ”
Haber Grubumuza Katılın, Sizi yeniliklerden haberdar edelim