28 Ekim 2021 Perşembe
Sitemizde şuan 1 aktif ziyaretçi var

Cinsel İsteksizliğin Nedenleri

Cinsel İsteksizliğin Nedenleri Cinsel istek (arzu), kadınlarda ve erkeklerde partner ile cinsel ilişkiye girme arzusudur. Bu arzuya; cinsel içerikli rüya görme, fantezi kurma, mastürbasyon yapma, erotik içerikli materyallere ilgi duyma da eşlik eder.

Cinsel arzu işitsel, görsel, kokusal, dokunsal ve tatsal algılar sonucunda tetiklenir. Aslında cinsel istek ve arzular, bedeni sağlıklı olan ve herhangi bir hormonal problemi olmayan herkeste bulunur.
Cinsel isteksizlik en az 6 ay süreyle cinsellikle ilgili her türlü aktivite ve düşüncelerden uzak kalma durumudur. Halk arasında "frijidite" veya "cinsel soğukluk" olarak bilinir. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık izlenir. Cinsel isteksizlik, vajinismus probleminden farklıdır.

Cinsel istek sorunu yaşayan ağır gruptaki bazı hastalar tedavilerini reddederek bu sorunlarını ömürleri boyunca yaşayabilirler (birincil cinsel isteksizlik).
Çoğunluğu oluşturan diğer gruptaki hastalar ise önceden cinsel istek hissederken, sorun daha sonradan ortaya çıkmıştır (ikincil cinsel isteksizlik).

Bazen de yalnızca eşe bağlı cinsel isteksizlik ortaya çıkabilir. Özellikle gebelik, emzirme ve menopoz dönemlerinde de sorun sıkça izlenebilir. Yine cinsel istek azlığı kişilerde yoğun iş hayatı, stres, bazı hormonal hastalıklar, yaşanılan ani psikolojik olaylar, geçirilen hastalıklar, ameliyatlar veya kullanılan bazı ilaçlar gibi nedenlere bağlı olarak dönemsel olarak da izlenebilir (durumsal cinsel isteksizlik).

Genital organlardaki iltihaplar, vajinal enfeksiyonlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahmin ters dönüklüğü, vulvar vestibulitis (VVS), endometriosis ve önceden geçirilen batın cerrahisi ameliyatlarına bağlı cinsel birlikteliğin ağrılı olması da kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleridir.

Menopozda ortaya çıkan östrojen yetersizliği ve buna bağlı vajinal kuruluk da sebepler arasındadır. Kadınlarda ön sevişme ve uyarılmanın yeterince sağlanamaması da cinsel ilişkide ağrı ve zamanla isteksizlik gelişimine sebep olabilir.

370533 kez okundu

Sitemize Destek Olmak İstermisiniz ?

Bumerang - Yazarkafe

Bu Haberi Yorumlayabilirsiniz...

Reklam Ver
yukarı çık
Kolayca.Net “ Aradığınız Herşey ”
Haber Grubumuza Katılın, Sizi yeniliklerden haberdar edelim