5 Aralık 2021 Pazar
Sitemizde şuan 1 aktif ziyaretçi var

Çocuklar İçin Sağlıklı Kahvaltı Nasıl Olmalıdır

Çocuklar İçin Sağlıklı Kahvaltı Nasıl Olmalıdır Çoçuklar için en öenmli öğün kahvaltıdır. Sabah sağlıklı ve dengeli yapılan bir kahvaltı gün içindeki başarısı ve enerjisini olumlu yönde etkiler. Sağlıklı bir kahvaltı nasıl olmalıdır?

Kahvaltıda tüketilmesi gereken besinleri de açıklayan Kemik, "Süt, yumurta, peynir gibi besinler protein yönünden zengin olduklarından kan şekerini düzenleyerek yorgunluk, açlık gibi duyguların önlenmesinde etkili olurlar. Özellikle çocuklar sabah kahvaltısında bir adet yumurta yemelidir. Vitaminlerden zengin olan meyve ve sebzeler kahvaltıda yer almalıdır. Bu yiyecekler kahvaltıda tüketilen besinlerin vücudumuz için daha yararlı olmasını sağlar.

Kahvaltıda besin içeriğinin zengin olması nedeni ile evde yapılan tarhana, yayla, mercimek çorbası, kahvaltılık tahıl ürünleri de yer alabilir. Ancak bu besinlerin yanında mutlaka süt, sebze ve meyve tüketilmelidir. Vücut ağırlığı fazla değilse kahvaltılara pekmez, bal, reçel, marmelat, fındık ezmesi eklenebilir. Yumurta katı pişmiş olmalıdır. Bunun için kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte ortalama 5 dakika pişirilmesi yeterlidir. Daha uzun süre pişirme yumurtadaki besin ögelerinin kaybına neden olur.

Kahvaltıda içilen çay, besinlerde bulunan yararlı maddelerin kullanımını azaltır. Bu nedenle çay açık ve limonlu olmalı; daha çok ıhlamur gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Ancak kahvaltıda süt içmek en sağlıklısıdır. Çocukların kahvaltısında mutlaka bir bardak süt bulunmalıdır. Süt içemeyen çocukların yeterli peynir ve yoğurt tüketmesi sağlanmalıdır" diye konuştu.

Uygun kahvaltılara da örnekler veren Kemik, "Bir bardak süt, bir kibrit kutusu kadar beyaz peynir, 5-6 adet zeytin, domates, 1-2 dilim ekmek olabilir. Bir su bardağı sütle karıştırılmış kahvaltılık tahıl ürünü, bir çay bardağı taze sıkılmış meyve suyu olabilir. Bir su bardağı süt, bir yumurta, bir dilim reçelli ekmek ve bir mandalina da yapılabilir. Bir su bardağı süt, tahin-pekmez, 4-5 adet ceviz içi, 2 dilim ekmek ve 1 adet havuç da yenilebilir" şeklinde konuştu.

80602 kez okundu

Sitemize Destek Olmak İstermisiniz ?

Bumerang - Yazarkafe

Bu Haberi Yorumlayabilirsiniz...

Reklam Ver
yukarı çık
Kolayca.Net “ Aradığınız Herşey ”
Haber Grubumuza Katılın, Sizi yeniliklerden haberdar edelim