28 Ekim 2021 Perşembe
Sitemizde şuan 1 aktif ziyaretçi var

Ferdi özbeğen Kimdir, Ferdi özbeğen Biyografi

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Ferdi özbeğen İzmir'de 1941 yılında doğan Ferdi Özbeğen, İzmir Özel Türk Koleji'nden mezun oldu. Lise eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde üniversite eğitimine başlayan Özbeğen, 1963 yılında babasının vefatı nedeniyle üniversite eğitimini yarıda bıraktı. Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği 1965 yılında düzenlediği ''Altın Mikrofon'' yarışmasına katılarak müzik yolculuğuna başlayan Özbeğen, yarışmadan sonra kendi orkestrasını kurarak ve eserler üretmeye başladı.

Kurduğu grubun dağılmasının ardından 1977 yılında ilk albümünü çıkaran Özbeğen, ''Sohbet'' adlı plağıyla Altın Plak ödülünü, ''Mutluluklar'' ile de Platin Plak ve Altın Piyano ödüllerini kazandı.

Müzikal yaşamı 28 albüm sığdıran Özbeğen, 1980'de, Gülşen Bubikoğlu, Tanju Gürsu ve Hulusi Kentmen gibi Türk Sinemasının emektarları ile birlikte ''Tanrıya Feryat'' adlı filmde oynadı.

Banu Alkan ile ''Piyanist'' adlı yapımda yer alan sanatçı, 1980'li yılların en popüler yapımlarından biri olan ''Perihan Abla'' adlı dizide de konuk oyuncu olarak yer aldı.
Bölüm Etiketleri : Ferdi özbeğen kimdir, Ferdi özbeğen biyografi, Ferdi özbeğen hayati

37767 kez okundu

Sitemize Destek Olmak İstermisiniz ?

Bumerang - Yazarkafe

Facebook ile Yorumla

Reklam Ver
yukarı çık
Kolayca.Net “ Aradığınız Herşey ”
Haber Grubumuza Katılın, Sizi yeniliklerden haberdar edelim