30 Eylül 2020 Çarşamba
Sitemizde şuan 2 aktif ziyaretçi var

Lenny Kravitz (1964 - .... ) Kimdir, Lenny Kravitz (1964 - .... ) Biyografi

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Lenny Kravitz (1964 -  .... )

26 Mayıs 1964'de Amerika'da dünyaya gelen Lenny Kravitz, televizyon heber programcısı Sy Kravitz ve oyuncu Roxie Roker'ın tek oğluydu. 1974'te ailesiyle Los Angeles eyaletine taşınan Kravitz, Kaliforniya Çocuk Korosu'na girdi. Bu arada gitardan klavyeye kadar bütün müzik aletleri üzerinde eğitim aldı, Beverly Hills'te, şu an müzik dünyasında önemli yere sahip olan isimlerle sınıf arkadaşlığı yaptı. Daha sonra şarkıcı, Lisa Bonet ile tanıştı. Çift, Los Angeles'ta dünya evine girdi. Bir sene sonra da çocukları Zoe dünyaya geldi.


Babasının da mali yardımıyla bir stüdyoda "Let Love Rule"u kaydeden Kravitz, bundan sonra yeteneğini keşfeden Virgin Records ile anlaşarak 1991 yılında "Mama Said"i çıkardı. İki yıl sonra eşi Bonet'den boşandı. Bu boşanmadan sonra şarkılarında daha çok kalbinin acısından bahsedmeye başladı. Şarkıların birçoğu bu ayrılık ve aşk üzerine kurulmuştu. "It Ain't Over Till It's Over" (Bitene Kadar Bitmemişti), listelerde ilk 10’a girmeyi başardı. Bundan sonra da "Are You Gonna Go My Way" (Benim Yolumdan Gidecek Misin) adlı üçüncü albümünü çıkardı. Bu albümdeki bir parçaya çekilen kliple MTV Müzik Ödülleri'nde "En İyi Erkek Video" ödülünü aldı. Aynı anda Grammy ödüllerinde de "En İyi Rock Şarkısı" ve "En İyi Vokal Performans" dallarında aday gösterildi.


Dördüncü albüm olan "Circus"u çalışırken annesinin hasta olduğunu öğrendi. Lenny, daha önceki ayrılığında da olduğu gibi, bu hastalıktan da manevi olarak büyük zarar gördü. Bunu da albümüne yansıttı. Şarkıları artık aşkdan çok yaşam ve hüzün üzerineydi. Yaşadıklarını şarkılarıyla simgeleştiren ve çalışmalarında duygularını daima ön plana çıkaran Lenny Kravitz, bir süre sonra beşinci albümü olan "5"i çıkardı. Bu albümün çıkış parçası olan "Fly Away" ona hayatında ilk kez 1999 yılında bir Grammy ödülü kazandırdı. "En İyi Erkek Rock Performans" dalında ödüle layık görüldü. Bunun dışında "American Woman" ile de aynı dalda Grammy ödülü kazandı. Ayrıca "American Woman", Austin Powers'ın film müziği olarak da kullanıldı.


Kravitz, "5" adlı albümden sonra eski şarkılarının bir derlemesi olan "Greatest Hits" adlı albümü piyasaya sürüldü. 2001 yılının Ekim ayında yine Virgin Records etiketi taşıyan "Lenny" adlı son albüm dinleyicilerle buluştu. 12 şarkıdan oluşan "Lenny"de, vokallerde ve çeşitli enstrümanlarda dinlediğimiz Kravitz'e, Henry Hersch, Craig Ross ve David Baron da yetenekleriyle önemli katkı sağladı. Yapımcılığını ve şarkı yazarlığını tek başına üstlendiği albümde enstrümanların çoğunu kendisi çaldı.

Ünlü Q Dergisi'nin, "rock, soul ve hippinin başdöndürücü ve fantastik birleşimi" olarak nitelendirdiği "Lenny" albümünün şarkı listesinde dokuzuncu sırasında yer alan "Dig In" isimli çalışma, ünlü müzisyene 2002 Grammy Ödülleri'nde "En İyi Erkek Vokal Performansı" ödülünü kazandırdı.


Bölüm Etiketleri : Lenny Kravitz (1964 - .... ) kimdir, Lenny Kravitz (1964 - .... ) biyografi, Lenny Kravitz (1964 - .... ) hayati

42231 kez okundu

Sitemize Destek Olmak İstermisiniz ?

Bumerang - Yazarkafe

Facebook ile Yorumla

Reklam Ver
yukarı çık
Kolayca.Net “ Aradığınız Herşey ”
Haber Grubumuza Katılın, Sizi yeniliklerden haberdar edelim