3 Aralık 2020 Perşembe
Sitemizde şuan 1 aktif ziyaretçi var

Burak Kut Kimdir, Burak Kut Biyografi

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Burak Kut 1973 yılında İstanbul’da doğan Burak Kut, müziğe Çapa Ortaokulu’nda yer alan okul orkestrasıyla birlikte yaptığı çalışmalarla başladı.Ortaokuldan sonra kaydını yaptırdığı Şehremini Lisesi’nden müzik dersleri olmadığı için ayrılan ve İstanbul Güzel Sanatlar Lisesi’nin sınavlarına giren Burak Kut, sınavı birincilikle kazanarak, bu okulda flüt ve piyano eğitimi aldı.İstanbul Güzel Sanatlar Lisesi’nde okul korosunun solistliğini üstlenen sanatçı, gerek kendi okulu gerekse de Kabataş Erkek Lisesi adına katıldığı yarışmalarda 3 yıl boyunca birinci oldu. Liseden mezun olunca, Peker Müzik’le anlaşma imzalayarak ilk solo albümü “Benimle Oynama/Çılgınım”ı 1994 yılında yayınladı.


Albümle kısa sürede büyük bir çıkış yakalayan Burak Kut, milyon barajına yakın bir tiraj elde ederek iki sene içinde 300’e yakın konser verdi. Bu albümle birlikte o yıllarda Türkiye’de verilen hemen hemen bütün müzik ödüllerinin sahibi olan Kut, ayrıca Avrupa MTV tarafından “MTV Local Hero” ödülünü kazandı.

1995 yılında ikinci albümü “Nereden Geldim, Nerelere Gideceğim”i yayınlayan sanatçı, “Yaşandı Bitti” şarkısına New York’ta çektiği kliple büyük ses getirdi. Bu albümde kendi şarkılarına ağırlık veren Burak Kut, albümden sonra konserler vermeye devam etti. 100 kişilik senfoni orkestrası ve Sarah Brightman’la yaptığı konser büyük ses getirdi.


Çeşitli zamanlarda İzmir, Bursa, CRR, AKM ve Lütfi Kırdar’da senfoni orkestralaralarıyla çeşitli

konserler veren sanatçı, başarılı bir tenor olarak güçlü sesi ve yorumuyla opera, müzikal ve tango parçalarını seslendirdi.Bu konserlerden kısa bir süre sonra "Notre Dame'ın Kamburu" isimli filmin hem müziğini yapan, hem de seslendirmesini gerçekleştiren Burak Kut, bu çalışmayla yurt dışında da ses getirdi. Aynı projeyi Yunanistan’da gerçekleştiren Sakis Rouvas ile düet yapan ve birlikte Kıbrıs Yeşil Hat’ta konser de veren Burak Kut, Abdi İpekçi Barış Ödülü'ne layık görüldü.1997’de tüm söz ve besteleri kendisine ait olan 3. albümü "Küçük Prens"i kendi şirketinden yayınlayan sanatçı, bu albümle müzikteki çıkışını sürdüremedi. “Küçük Prens”ten kısa bir süre sonra askere giden Kut, askerliği boyunca Tunceli, Bingöl, Erzurum, Erzincan, Kayseri gibi pek çok şehirde askerlere moral konserleri düzenledi.2000 yılında Sezen Aksu destekli “Burak Kut” adını taşıyan 4. albümünü yayınlayan müzisyen, bu albümde yer alan “Tahtalara Vur” ve “Sonu Geldi” adlı şarkılarla dikkat çekmeyi başardı. Burak Kut’un Sezen Aksu, Ajda Pekkan destekli 5. albümü “Komple” ise 2007 yılının yaz aylarında müzikseverlerle buluştu. 7 yıl aradan sonra yayınladığı bu albümle Burak Kut, eski günlerindeki gibi ilgi görmeyi başardı...
Bölüm Etiketleri : Burak Kut kimdir, Burak Kut biyografi, Burak Kut hayati

45672 kez okundu

Sitemize Destek Olmak İstermisiniz ?

Bumerang - Yazarkafe

Facebook ile Yorumla

Reklam Ver
yukarı çık
Kolayca.Net “ Aradığınız Herşey ”
Haber Grubumuza Katılın, Sizi yeniliklerden haberdar edelim